Řešíte, jak nakládat s odpadními vodami?
Nemáte v dosažitelné vzdálenosti možnost napojit se kanalizaci? Přemýšlíte, co to vlastně je domácí čistička odpadních vod nebo septik, jestli ji opravdu potřebujete a jak vybrat ideální řešení?
Jste na správném místě.
- Pomůžeme vám s vhodným výběrem čističky odpadních vod nebo septiku.
- Důležité při výběru čističky odpadních vod nebo septiku je otázka, o jaký objekt se jedná? Jestli se jedná o rodinný dům nebo chatu a kolik osob bude objekt obývat.
- Likvidaci odpadních vod lze řešit třemi možnými způsoby:
Likvidace odpadních vod je poměrně komplikovanou záležitostí a podléhá to potřebnému povolení na Úřadech vč. zpracování potřebné dokumentace od zkušeného hydrogeologa a projektanta. Proto je lepší nechat vše na odbornících.
Domácí čistírny odpadních vod a septiky s biologickým filtrem jsou poměrně komplikovanou technologií, jejíž instalaci je lepší svěřit odborné firmě. Pokud domácí ČOV či septik instaluje profesionál, máte jistotu správné funkčnosti a ušetříte si řadu starostí, času a problémů.
Domácí čističky odpadních vod (ČOV)
Jsou to zařízení určené pro biologické čištění odpadních vod u rodinného domu nebo rekreačního objektu. Domácí ČOV nahrazuje kanalizační přípojku, jímku nebo septik. Tato zařízení mají za cíl odstranit nečistoty z odpadních vod, které vznikají při běžných domácích činnostech, jako je mytí nádobí, sprchování a splachování toalety.
Domácí čistička odpadních vod pracuje na principu fyzikálních, chemických a biologických procesů, které spolupracují k odstranění nečistot a znečištění z odpadních vod. Zjednodušeně pracuje běžná domácí ČOV tímto způsobem:
- Předčištění – Odpadní vody z domácnosti jsou nejprve přivedeny do nádrže, která je určená k separaci pevných látek.
- Biologické čištění – Odpadní vody jsou následně přivedeny do biologické části čističky, která může pracovat buď s přístupem či bez přístupu kyslíku (aerobní nebo anaerobní). V těchto nádržích probíhá proces biologického čištění, kde bakterie rozkládají organické látky ve vodě na neškodné části.
- Mechanické čištění – Na řadu přicházejí filtry a odstranění pevných částic: Některé domácí ČOV obsahují mechanické filtry nebo jiná zařízení, která odstraňují pevné částice z odpadní vody.



Septik
Septiky jsou podzemní nádrže, ve kterých se hromadí odpadní a splašková voda z objektu. V jednotlivých komorách septiku se tato voda přečišťuje a zbavuje kalů.
V dnešní době se využívají tříkomorové septiky s filtrem nejlépe ještě doplněný o zemní pískový nebo biologický filtr, kde dochází k finálnímu dočištění.

Postup čištění vody?
- První komora (usazovací): Odpadní voda vstupuje do první komory, kde se oddělují těžší pevné částice (kal) a usazují se na dně.
- Druhá komora (biologická): Částečně vyčištěná voda přechází do druhé komory, kde probíhá biologický proces. Bakterie a mikroorganismy rozkládají organické látky a přeměňují je na méně škodlivé sloučeniny.
- Třetí komora (závěrečná): Ve třetí komoře dochází k dalšímu čištění a stabilizaci vody před jejím vypuštěním do gravitačního dočišťovacího filtru, nebo do vsakovací jámy.
Toto kaskádovité uspořádání zajišťuje maximální účinnost čištění a minimalizuje riziko zanášení systému. Dle potřeby se ještě doplněný o zemní pískový nebo biologický filtr, kde dochází k finálnímu dočištění.
Septik ke svému provozu nepotřebuje elektřinu
Jímka (Žumpa)
Je to bezodtoková jímka, která je určena k shromažďování odpadní splaškové vody pro následné vyvezení (odčerpání) fekálním vozem. Jímky nesmí být opatřeny odtokem (přepadem), aby nedocházelo k znečišťování životního prostředí.
Používají se dnes už velmi zřídka a spíše v místech, kde není možné vsakovat přečištěné vody do podloží nebo v místech s omezeným prostorem, případně u objektů s minimální návštěvností.
Podle platné legislativy je každý vlastník jímky nebo žumpy povinen zajistit její pravidelné vyvážení a tím dodržet pravidla likvidace odpadních vod v souladu se zákonem o vodách č. 254/2001 Sb. a příslušnými vyhláškami.
Odpadní vody nesmí nekontrolovaně prosakovat do půdy ani se vypouštět bez povolení. Při kontrole od místních úřadů nebo hygienické stanice je nutné doložit doklady o pravidelném odvozu odpadu autorizovanou společností. Pravidelná údržba a správné postupy v oblasti likvidace odpadních vod pomáhá chránit životní prostředí a předchází vysokým pokutám.